KMO logo

www.kmo.cz

tel.: +420 599 522 611
fax: +420 599 522 612

Knihovna města Ostravy

Horké klávesy

Vyhledávání - F
Hlavní menu - M
Podmenu - P

Hlavní menu


HLAVNÍ OBSAH

Budeme opravovat knihovnu - pojďme to oslavit

Na podzim čeká knihovnu Podroužkova v Ostravě-Porubě dlouho očekávaná rekonstrukce interiérů a rádi bychom to oslavili. Máme v plánu celkem tři sousedské slavnosti pro lidi z bezprostředního okolí - 9. dubna proběhla první Sousedská slavnost, která se výtečně vydařila (krátké video z akce je k dispozici zde). V prostranství před knihovnou zazněla v 17.00 hodin skladba trumpetistky a program mohl začít. Stěžejním bodem byla tvůrčí dílna s Vaškem Klapetkem. Sestavení jeho autorské stavebnice ptačí budky si všichni zájemci sami vyzkoušeli. Vzniklo tak 17 ptačích budek, práci s hřebíky a kladivem si užily jak děti, tak rodiče či senioři. Budky využijeme v přilehlém parku, kde je budeme rozvěšovat. Zároveň jsme sbíraly historické fotografie sousedů, které dokumentují bydlení v VII. a VIII. stavebním obvodu - využijeme je pro druhou (21. 5.) a třetí slavnost (4.6.). Stojíme i o příběhy návštěvníků - pracujeme totiž i na mapování vzpomínek ke sportu a kultuře v Ostravě. Pro nejmenší čtenáře bylo připraveno křídoviště a kostkoviště. Zajímají nás také postřehy k novým interiérům, vzorky jsme s radostí prezentovali. Sousedské slavnosti jsou součástí projektu Viability, který zastřešuje Nadace Via.


Přílohy
pdfPrvní sousedská slavnost [pdf, 2007 kB]
První sousedská slavnost
jpgPrvní sousedská slavnost [jpg, 5684 kB]
foto Mgr. Marek Weissbrod
jpgPrvní sousedská slavnost [jpg, 4939 kB]
foto Mgr. Marek Weissbrod

ViabilityNet 3.0

Knihovna města Ostravy je v programu ViabilityNet 3.0 zapojena projektem, který je lokalizován v Ostravě-Porubě, v knihovně v ul. Podroužkova 1663. Jde o cílenou podporu místních komunit a komunitních lídrů tak, aby uvedená pobočka, která bude v blízkém horizontu rekonstruována, maximálně využila potenciál, jenž v okolí existuje.

 

Program probíhající v angličtině, je nyní využíván celkem 14 vybranými účastníky z různých zemí. Jde o jednotlivce provádějící cílené změny ve své místní komunitě v regionu střední a východní Evropy. Tito lidé jsou dobrovolníci nebo zaměstnanci neziskových organizací či veřejných institucí. Program zahrnuje čtyři studijní návštěvy, grantovou podporu komunitního projektu, cestovní grant, mentoring, aj. Financování je realizováno z daru americké nadace The Charles Stewart Mott Foundation, koordinaci zajišťuje pražská Nadace Via.

 

Projekt připravený pro pobočku Podroužkova a zdejší lokální komunitu je zaměřen na podnícení intenzivních vazeb mezi obyvateli lokality a podporu jejich zájmu o historii místa a prostředí, v nichž žijí. Knihovna, která zde má strategickou polohu, již zmapovala potřeby obyvatel daného prostoru.

 

Pro rok 2019 máme připraveny celkem tři sousedské slavnosti, které proběhnou v termínech 9. dubna, 21. května a 4. června (leták je k dispozici pod textem). K vytvoření dobrých vazeb mezi lidmi uvnitř komunity nám napomohou aktivizační divadelní představení pod širým nebem, emoční mapy lokality, venkovní výstavy fotografií, společná výroba ptačích budek a jejich rozmístění v přilehlém parku, mapy přání zdejších obyvatel, komentované prohlídky s místními patrioty, diskuse o moderní architektuře měst. Chceme rovněž nabídnout prostor ve zrekonstruované knihovně pro realizaci vlastních komunitních aktivit, a to studentům, mladým rodinám, seniorům, teenagerům.

 

Video k projektu je možno zhlédnout ZDE.

 

Koordinátor projektu: Mgr. Irena Šťastná


Přílohy
pdf1. sousedská slavnost [pdf, 2007 kB]
1. sousedská slavnost