KMO logo

www.kmo.cz

tel.: +420 599 522 611
fax: +420 599 522 612

Knihovna města Ostravy

Horké klávesy

Vyhledávání - F
Hlavní menu - M
Podmenu - P

Hlavní menu


HLAVNÍ OBSAH

Černé oči Ostravy - komentované vycházky

Komentované vycházky do terénu se těší stále větší oblibě, tím spíše, je-li lokalita podobně atraktivní jako Ostrava-Svinov. Pod vedením kronikářky Ing. Hany Hauptové a patriota, fotografa Antonína Bosáka proběhlo vzdělávání v terénu v rámci projektu Černé oči Ostravy 14. června 2017.

 

Start v nádražní hale, pamětní desky upomínající zaniklou dráhu tramvaje i vlaku do Klimkovic či Kyjovic, památkově chráněná kolonie obytných domů, interiér kostela Církve československé husitské s výstavou fotografií, sýpka jakožto nejstarší a momentálně nejzpustlejší svinovský objekt a řada dalších míst  se dostala do povědomí účastníků. Cílem vycházky bylo potkat historii v ulicích a promísit ji s emocemi či vzpomínkami průvodců i jednotlivých účastníků, upozornit na zaniklá či opomíjená místa, a to se maximálně vydařilo.

 

Další komentované procházky máme připraveny v Ostravě - Porubě. 20. září bude výchozím bodem pro lehkou odpolední turistiku knihovna Podroužkova 1663. A následně 18. října vycházíme pod vedením historika Martina Strakoše z knihovny Vietnamská 1451.

 

Jiné přednášky, například s osobnostmi ostravské hudební scény ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, či debaty s místními patrioty o historii jednotlivých částí Ostravy nebo prezentace historické lidové hudby z Ostravska - to jsou jen ukázky aktivit, které má Knihovna města Ostravy připraveny pro nejbližší měsíce v rámci projektu Černé oči Ostravy. Soubor celkem čtyřiceti různorodých akcí probíhá od dubna do listopadu 2017. Programy se uskutečňují ve spolupráci s významnými osobnostmi ostravské kultury, historiky, pedagogy, kronikáři i spisovateli. Zapojeno je celkem dvanáct ostravských knihoven. Cílem je podpora aktivního sebevzdělávání obyvatel Ostravy. Chceme podpořit a rozvíjet pozitivní vztah lidí k místu, ve kterém žijí a k jeho bohaté historii. Hodláme šířit informovanost o kulturním dědictví Ostravy.

 

Projekt Černé oči Ostravy je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy - http://ostrava750.cz/. Aktuální data nejbližších akcí jsou k dispozici v kalendáři akcí na webu nebo v informačních Zpravodajích.

 

Kontaktní osoby:

Mgr. Irena Šťastná (599 522 444, 602 140 444)

Mgr. Jarmila Burešová (599 522 222, 603 496 975)