KMO logo

www.kmo.cz

tel.: +420 599 522 611
fax: +420 599 522 612

Knihovna města Ostravy

Horké klávesy

Vyhledávání - F
Hlavní menu - M
Podmenu - P

Hlavní menu


HLAVNÍ OBSAH

Březen – měsíc čtenářů je v plném proudu

Březen, za kamna vlezem, ale nejlépe s knihou. Pranostika známá po staletí, kdežto březen jako měsíc čtenářů propagujeme teprve od roku 2010.

 

Část akcí tohoto významného měsíce máme za sebou – představili jsme svou expozicí nový celostátní projekt S knížkou do života, ve světě známý jako Bookstart. Knihovny začínají spolupracovat s rodiči právě narozených dětí – vysvětlují jim, jak je důležité dětem číst a povídat. Děti jsou zaregistrovány do knihovny a cesta čtenáře se právě začíná. Zdařilá expozice Knihovny města Ostravy byla úspěšně uvedena na vydařeném 8. Ostravském knižním veletrhu na počátku měsíce.

 

Další březnový týden byl věnován prvňáčkům základních škol. Jde o 13. ročník Týdne prvňáčků, ve kterém jsou děti seznámeny s knihovnou, plní nelehké úkoly, pak jsou slavnostně pasováni na čtenáře a zdarma získávají registrační průkaz do knihovny. A protože se naším krajem křížem krážem prochází chřipková epidemie, spousta dětí se do knihovny nedostala. Prvňáčci, máte-li zájem, přijďte ještě do konce Března – měsíce čtenářů a my vám váš první průkaz zdarma vystavíme.

 

Od 12. března si užívají ostravské děti a mládež jarních prázdnin. Knihovny se přidávají s bohatším programem, v odděleních pro děti a mládež ve Výškovicích a na Dr. Martínka i rozšířenou půjčovní dobou. Více najdete na stránkách svých poboček.

 

K Březnu – měsíci čtenářů patří každoročně známé spaní v knihovně, pojmenované po dánském pohádkáři, jehož narození si na počátku dubna připomínáme. Ano, hovoříme o Noci s Andersenem. Informujte se na své pobočce, zda letos akci v pátek 23. 3. pořádá a zda jsou ještě volná místa, zájem je opět velký.

 

Poslední březnový čtvrtek patří už 27 let ostravským čtenářům. Ve čtvrtek 29. 3. navštivte Knihovnu města Ostravy a slavte svůj Den ostravských čtenářů! Co vás čeká? Kromě v letošním roce jediné amnestie poplatků z prodlení při vrácení všech dlužných výpůjček také různorodý program. Soutěže, kvízy, výstavy knih i zapomenutých záložek, tvůrčí dílny pro děti a dospělé, někoho možná překvapí Šťastná hodinka a bude pro další rok registrován zdarma. Například ve vítkovické pobočce na Kutuzovově ulici od 14.30 čtenáře pobaví spisovatelka Jana Schlossarková, v pobočce ve Výškovicích přivítají v 16.00 regionálního autora detektivních příběhů Marka Skřipského. Pokud vás zajímá, jaké je to být v kůži knihovnice, můžete si to vyzkoušet v oddělení pro děti a mládež na Dr. Martínka v Hrabůvce. Program podle jednotlivých poboček najdete v příloze.

 

Volíme rovněž v rámci celostátní akce Krále čtenářů a letos jsou to nejmenší čtenáři do šesti let, kteří jsou zaregistrováni, knihovnu pravidelně navštěvují s rodiči a prarodiči, půjčují si knihy a účastní se připravovaného programu. Setkání 13 nejúspěšnějších proběhne právě u příležitosti Dne ostravských čtenářů ve společenském sále ústřední knihovny. 

 

Březen – měsíc čtenářů je opravdu pestrý širokou nabídkou aktivit, které vám Knihovna města Ostravy nabízí.