KMO logo

www.kmo.cz

tel.: +420 599 522 611
fax: +420 599 522 612

Knihovna města Ostravy

Horké klávesy

Vyhledávání - F
Hlavní menu - M
Podmenu - P

Hlavní menu


HLAVNÍ OBSAH

Knihovna Podroužkova bude opravena - pojďme to oslavit

Knihovnu v ulici Podroužkova v Ostravě-Porubě čeká rekonstrukce interiérů - rozhodli jsme se to oslavit třemi sousedskými slavnostmi. 

 

Třetí slavnost se uskutečnila v úterý 4. června. Jejím tématem byla divadlo a hudba. V 17 hodin zazněla úvodní melodie z trumpety studentky Radky Teichmannové. Navázalo autorské divadlo pod širým nebem a loutková tvůrčí dílna. Zatímco sousedi zanechávali své názory v emoční mapě VII. stavebního obvodu, k vystoupení se připravil Milan Šťastný s kytarou a vlastními písňovými texty. Našim hostem bylo rovněž Mental Café. Opět jsme sbírali příběhy pamětníků važící se k lokalitě a fotografie dokumentující např. stavbu sídliště či běžný život zdejších lidí.

 

21. května proběhla druhá Sousedská slavnost. Bezprostředně po třech skladbách na trumpetu vyrazila skupina do terénu na vlastivědnou vycházku vedenou Marianem Liptákem. V prostranství před knihovnou patřilo opět práci se dřevem (video z akce je k dispozici zde). Stavebnici vlastního domu si mohl sestavit kdokoli, kdo zvládl vše stluci pomocí hřebíků a kladiva. Zároveň byla venku umístěna výstava historických fotografií i vzpomínky pamětníků. Stavební vývoj Poruby následně ve své přednášce představil Marek Weissbrod, pracovník muzea.    

 

9. dubna proběhla první Sousedská slavnost, která se výtečně vydařila (krátké video z akce je k dispozici zde). V prostranství před knihovnou zazněla v 17.00 hodin skladba trumpetistky a program mohl začít. Stěžejním bodem byla tvůrčí dílna s Vaškem Klapetkem. Sestavení jeho autorské stavebnice ptačí budky si všichni zájemci sami vyzkoušeli. Vzniklo tak 17 ptačích budek, práci s hřebíky a kladivem si užily jak děti, tak rodiče či senioři. Budky jsme rozvěsili v přilehlém parku. Zároveň jsme sbírali historické fotografie, které dokumentují bydlení v VII. a VIII. stavebním obvodu. Stojíme i o příběhy návštěvníků - pracujeme totiž i na mapování vzpomínek ke sportu a kultuře v Ostravě. Pro nejmenší čtenáře bylo připraveno křídoviště a kostkoviště. Zajímají nás také postřehy k novým interiérům, vzorky jsme s radostí prezentovali. Sousedské slavnosti jsou součástí projektu Viability, který zastřešuje Nadace Via.


Přílohy
pngleták 3. sousedská slavnost [png, 2936 kB]
leták 3. sousedská slavnost
pngleták 2. sousedská slavnost [png, 2946 kB]
leták 2. sousedská slavnost
pdfleták 1. sousedská slavnost [pdf, 2007 kB]
leták 1. sousedská slavnost
jpgDruhá sousedská slavnost - zahájení [jpg, 3089 kB]
foto Marek Weissbrod
jpgDruhá sousedská slavnost - práce se dřevem [jpg, 2139 kB]
foto Tony Bosák
jpgDruhá sousedská slavnost - workshopy [jpg, 4572 kB]
foto Marek Weissbrod
jpgDruhá sousedská slavnost - úvodní troubení [jpg, 3463 kB]
foto Marek Weissbrod
jpgPrvní sousedská slavnost - tvůrčí dílna pro rodiny [jpg, 4939 kB]
foto Mgr. Marek Weissbrod
jpgPrvní sousedská slavnost - tvůrčí dílna pro rodiny [jpg, 6152 kB]
foto Marek Weissbrod
jpgPrvní sousedská slavnost - tvůrčí dílna pro rodiny [jpg, 3066 kB]
foto Marek Weissbrod